мірКА  
  Реєстрація | Вхід   Головна   Інфрмація   Em@il
   Вітаю Вас Гість Вівторок, 23.04.2019  
Офіційний сайт села Передмірка (Лановецького району Тернопільської області)
 

Погода в Україні

Наше опитування
Оцінка сайту
Всього голосів: 138

Історичні відомості


Історія читальні "ПРОСВІТА".

Товариство "Просвіта" засновано в Кременецькім повіті десь біля 1918 р., але зараз воно не мало поширене по селах. Його засновники (Кибалюки, Вітенко, Кук і інші) почали закладати читальні по селах десь біля 1924-1926 р. В нашім селі читальню товариства "Просвіта" засновано в 1926 році. Це була культурно-освітня організація до якої належали селяни, ремісники інтелігенція, духовенство, люди різних суспільно-політичних поглядів, які прагнули пізнати світ і навколишнє життя, об'єднатися в один національний колектив, що зазнавав утиску з боку новоспечених своїх господарів-польських поміщиків, осадників, ксьондзів і чиновників, бюрократів.
Ідея заснування в нашому селі культурно-освітнього товариства виникла серед нашої молоді на початку двадцятих років. В хаті Горошко Юрія часто сходилась молодь Передмірки, Снігурівки, а то навіть й Великих Вікнин. Часто розмовляли на громадсько-політичні теми, обговорювали прочитані книжки, співали українських народних пісень.
В 1926 році молодь і деякі старші особи постановили відкрити в селі читальню "Просвіта". Під читальню відпустив свою стареньку хату селянин Пилип Марценюк, який жив у своєї дочки. За хату він з нас не хотів брати ні копійки. Це була стара і мудра людина.
Відкриття читальні викликало бурю ненависті і погроз, місцевого польського вчителя і православного священика. Але людям це було потрібно тому до читальні за книжками йшли десятки дітей, молоді і людей середнього віку. Книжки для прочитання брали в бібліотеці повітового товариства "Просвіта" проте треба було думати про придбання власних книжок для читальні. Тому що більшість членів читальні, співала в церковному хор і всі прибутки, які мав хор, використовувати на закупівлю книжок. Скоро в читальні вже з'явились твори Шевченка, Мирного, Коцюбинського, Марка Вовчка, Куліша, Руданського, Кобилянської, Франка, Стефаника, Леся Мартовича, Свидницького, Опільського, Черемшини, А.Чайківького, О.Маковія, Ю.Фєдьковича, В.Винниченка, О.Вишні, Головка, з іноземних авторів, В.Гюго, Дікенса, Е.Золя, Сінклера, Дж.Лондона, М.Твена, з російських, Л.Толстого, Тургенєва, Горького, Гоголя, Короленка, і інші. Були і популярно-наукові книжки і брошури. Регулярно товариством організовували театральні вистави, на кожній такій виставі був присутній солтис і два поліцаї.
Читальня в селі проіснувала до 1932 року, себто до часу закриття читалень в Кременецькому повіті. Читальня сприяла поширенню української національної преси, в селі почали передплачувати газети: "Сила", "Новий час", "Народна справа" ,"Наш Прапор", купувати кален-дарі: "3олотий колос", "Сільський господар", "Труди народу", журнали: "Життя і знання", "Барвінок", "Вікна", охоче передплачували видання "Самоосвіта", "Відродження".
При читальні об'єднався гурток молоді, що складався з кількох десятків душ, який мав високу національну свідомість, а також починав розуміти своє місце і в класовій структурі суспільства. Також при читальні виник хороший хор який складався з молоді села Передмірка і села Снігурівка.


Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Cайт PEREDMIRKA.AT.UA® захищений аторським правом, тому при використанні інформації обов'зковим є посилання на ресурс© 2019
Безкоштовний хостинг uCoz